13.03.2018

Naklejki - dobór folii.


Podstawowymi parametrami przy wyborze materiału są: rodzaj folii i typ kleju. Folie ogólnie dzielimy na :

- monomerowe - krótkookresowe, najprostrze materiały, powszechnie wykorzystywane do wszelkich aplikacji. Ich trwałość producenci zwykle określają na 2 lata - co w warunkach zewnętrznych jest zdecydowanie przesadą. Z naszych doświadczeń wynika, że ten rodzaj folii w warunkach zewnętrznych nie powinien być eksponowany dłużej niż 6 miesięcy. Po tym okresie następuje naturalny, widoczny skórcz materiału, co wynika z procesu produkcyjnego, najprościej tłumacząc - podobny do rozwałkowywania ciasta. Dookoła takiej aplikacji powstaje charakterystyczna ciemnoszara obwódka  - warstwa kleju, która oddzieliła się od folii, do której przykleja się bród. Jednak większym problemem jest usuwanie starej naklejki - w skrajnych sytuacjach oderwiemy folię bez kleju. Pozostałość trzeba usuwać środkami chemicznymi lub mechanicznie usuwać klej. W warunkach wewnętrznych takie materiały mogą być eksponowane przez kilka lat - pod warunkiem unikania miejsc silnie nasłonecznionych.

Zastosowanie - proste, gładkie powierzchnie - bez zakrzywień i przetłoczeń. 

- polimerowe - średniookresowe, trwałość zewnętrzna max 5 lat, wewn. ok 7 lat. Nadają się na proste przetłoczenia i niewielkie nierówności. Struktura materiału powinna być gładka. Zdecydowanie lepsza trwałość od folii monomerowych. Bardzo istotny jest wybór producenta materiałów. 

- wylewane - długookresowe, najlepszy wybór pod względem trwałości materiał. Powstaje w wyniku wylania masy i naturalnego procesu "rozlewania się"  - można go porównać do robienia naleśników. Folie wylewane zwykle mają wysoką żywotność ok 8-12 lat w warunkach zewnętrznych. Idealnie nadają się na przetłoczenia, nity. Można formować materiał na krzywiznach (np. błotniki, zderzaki) w zakresie ich rozciągliwości. Zwykle dobre materiały można naciągnąć do 125% ich naturalnego kształtu, a najlepsze aż do 150%. 

 

Każda z wymienionych folii posiada warstwę kleju. W foliach ekonomicznych stosuje się zwykle 2 rodzaje : klej pemanentny i usuwalny (szary lub bezbarwny). W lepszych materiałach gama warstwy klejowej jest zdecydowanie szersza. Mamy do wyboru : klej permanentny, usuwalny, kanalikowy, pozcycjonowalny. Niektóre z wymienionych funkcji możemy łączyć ze sobą. I tak powstaje np.: naklejka wieloletnia, którą możemy pozycjonować, a jej naklejenie jest banalnie proste dzięki kanalikom odprowadzającym powietrze. Kolejnym podstawowym parametrem jest siła klejenia. Folie do szablonów zwykle mają najsłabszy klej ok 5N/25mm, najsilniejsze kleje służące do naklejek na chropowatych powierzchniach ok 25N/25mm.

 

Warto konsultować zastosowanie naklejek. Unikniemy dzięki temu przykrej niespodzianki, jaką może być odpadanie naklejek, lub uszkodzenie powierchni, do której się kleimy. Pytajcie o gwarancje. Pytajcie o kartę charakterystyki materiału. 

Kontakt
Replika.pl sp.z.o.o. ul. Fordońska 24
85-085 Bydgoszcz
Tel. stacjonarne+48 52 361 63 20 / +48 52 361 63 15
Tel. komórkowy +48 508 509 421
Emailreplika@replika.pl
Nip PL5542917631
Regon 341247512
Krs0000411978
KontoBank BPS S.A.
86 1930 1552 2350 0346 9086 0001
Wyślij